Amino Sepeti
Amino Sepeti
Amino Sepeti
Amino Sepeti
Kategoriler
Markalar
Ürün Filtreleme
Aroma
Hediye
2. Hediye Seçiniz
Fiyat Aralığı

Amino asitler proteinleri oluşturan yapı taşlarıdır. Bu yüzden en fazla amino asit içeren gıdalar, protein yönünden en zengin olan gıdalardır. Uygun fiyat avantajı bol çeşit ve hediye seçeneği ile tüm amino asit ürünlerini AminoSepeti.com'dan alabilirsiniz.

 

Toplam 20 amino asitten 9 tanesi, vücut tarafından sentezlenemediği için dışarıdan alınması gereken temel (esansiyel) amino asittir (1). Hayvansal kaynaklı gıdalarda temel amino asitlerin hepsi bulunmaktadır. Bitkisel kaynaklı gıdaların da çoğu, bazı amino asitleri içermektedir.

 

Amino asitlerin ne olduğunu detaylı bir şekilde öğrenmek için “Amino Asit Nedir?” makalemize mutlaka göz atın!

 

Amino Asit Bulunan Yiyecekler

1. Kırmızı Et

 

Kırmızı et en yüksek protein oranına sahip gıdadır. 85 gr. yağsız kırmızı ette 31 gr. protein bulunmaktadır. Etin yağlı kısımları daha az protein içerir. Kuzu eti ve  dana etinde  yüksek oranda protein vardır.

 

Otla beslenen hayvanların etleri besin değeri açısından çok daha zengindir. Otçul hayvanların kırmızı etinde omega-3, A vitamini ve E vitamini oranları tahılla ya da yemle beslenen hayvanlara göre daha fazladır. (2, 3)

 

 

 

2. Kümes Hayvanları ve Balık

 

Kaliteli protein ve amino asit almak için illa ki kırmızı et tüketmeniz gerekmez. 85 gr. tavuk veya hindi göğsü 28 gr. protein içermektedir. Yine aynı miktarda halibut, ton balığı ve somon da 22 gr. protein içerir. Kod (morina) balığı, dil balığı, tatlı su çipurası ve tatlı su levreği daha az proteine sahip balıklardır. Yüksek oranda protein içeren diğer deniz ürünleri sardalya, karides ve istiridyedir.

 

3. Yumurta ve Süt Ürünleri

 

Yumurta, peynir  ve yoğurt gibi süt ürünleri de önemli amino asit kaynaklarıdır. Yağsız ve az yağlı süt ürünleri, gram ve kalori başına en çok protein oranına sahiptir. Büyük bir adet yumurtada 6 gram, 100 gr. yağsız yoğurtta 10 gr., 100 gr. beyaz peynirde 14 gr., 100 ml. yağlı sütte 3.2 gr. protein vardır.

Ürün FiltreleFiltrele
Toplam 102 Ürün
Ücretsiz Kargo
test
test
1.00 TL
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?